Łódź - Miasto44

ulica Włókiennicza w Łodzi
Łódź została Warszawą 1944 roku. Przez kilkanaście dni czerwca wybrane ulice miasta goszczą ekipę powstającego filmu Jana Komasy Miasto44. Nie raz już pisałam o tym, że Łódź w bardzo wielu miejscach wygląda tak, jakby II wojna światowa dopiero się tu zakończyła, dlatego wybór tego miasta zupełnie mnie nie dziwi. Tak naprawdę scenografowie nie mają tu zbyt wiele do zrobienia, wystarczy podmienić szyldy na bardziej stylowe i usunąć kilka współczesnych elementów.
Ulica Włókiennicza (zwana wcześniej Kamienną) wygląda tak, jakby czas dawno stanął tu w miejscu. Odrapane, pozbawione szyb kamienice, obskurne bramy, zabite deskami wejścia do sklepów to w tym wypadku nie efekt pracy scenografów filmowych, a smutna rzeczywistość.

Ulica Włókiennicza na co dzień

Rzeczywistość smutna tym bardziej, że przy ulicy tej znajduje się kamienica Hilarego Majewskiego, architekta odpowiedzialnego za ponad 500 projektów powstałych w Łodzi pod koniec XIX wieku. Majewski zaprojektował między innymi kombinat przemysłowy Izraela Poznańskiego (dziś mieści się tu słynna Manufaktura) oraz jego pałac (obecne Muzeum Historii Miasta), Hotel Grand (najsłynniejszy łódzki obiekt), rezydencję Herbstów na Księżym Młynie oraz dziesiątki okazałych pałacyków i kamienic.
Dom Majewskiego to obecnie popadający w ruinę budynek, a sam architekt nie jest w żaden sposób uhonorowany przez miasto.
Wracając do filmu - na fasadach kamienic pojawiły się stare afisze oraz szyldy zakładów oraz kawiarni.

 

Niestety nie powiem wam, przy jakiego rodzaju maszynie miałam przyjemność pozować.

Jeśli są tu jacyś znawcy tematu, chętnie się dowiem, co to za motocykl.
Nie mogłam odmówić sobie przyjemności sfotografowania się z panami w  mundurach. 

Dziś miałam na sobie: sukienka z jedwabiu - lata 50. / wiklinowy koszyk - lata 60. / sandały - Lasocki/ Panowie - stroje z epoki  
Jeśli jesteście ciekawi, gdzie jeszcze pojawi się ekipa filmu - śledźcie na bieżąco profil Miasta44 . Oprócz Warszawy oczywiście, zdjęcia kręcone będą jeszcze we Wrocławiu, Świebodzicach, Walimiu i Modlinie. Premiera filmu - 1 sierpnia 2014 roku na Stadionie Narodowym.
Materiały promocyjne filmu

No comments:

Post a Comment