Lamparcie cętki - krótka historia drapieżnego wzoruLamparcie cętki modne są w każdym sezonie, niezależne od trendów, pojawiają się w kolekcjach wielu współczesnych projektantów. Z jednej strony kojarzone z luksusem, z drugiej mocno osadzone w estetyce kiczu. Dziś nadruk imitujący futro dzikich kotów przywołuje na myśl klasyczny styl lat 50. i 60., panią Robinson z "Absolwenta" Mike'a Nicholsa oraz elegancki płaszcz Jackie Kennedy. Skąd wzięła się popularność drapieżnego wzoru?  Jedną z popularyzatorek lamparcich cętek była niewątpliwie boska Bettie Page, ale to nie dzięki jednej z najsłynniejszych pin up girls wzór trafił do kanonu klasyki.


Duża w tym zasługa Mitzah Bricard, muzy samego Christiana Diora, zafascynowanej lamparcimi cętkami. W latach 50. projektant stworzył ubrania, dodatki oraz kampanię, której motywem przewodnim był dziki kot i jego umaszczenie.
Mitzah Bricard - muza Christiana Diora
Sukienki ołówkowe, szyte z koła, koszule i kostiumy dwuczęściowe - cętki są wszędzieDzięki kolekcji Diora lamparcie cętki stały się synonimem luksusu i elegancji. Każda kobieta chciała posiadać w swojej garderobie coś, co ozdobione byłoby tym wzorem.

Gdy pierwsza dama zakłada płaszcz w lamparcie cętki, popularne domy towarowe nie nadążają z produkcją.

Dziś każdy sklep z ubraniami w stylu retro i rockabilly posiada w swojej ofercie ubrania i dodatki z motywem lamparcich cętek.

www.pinupgirlclothing.com
Od dawna marzyłam o płaszczu w panterkę. Jednak fason, który sobie wymyśliłam (dopasowana gór i rozkloszowany dół), nie był dostępny w naszym kraju, a oferta zagranicznych sklepów przekraczała najczęściej moje możliwości finansowe. Na pomoc przyszła marka Lady Pin Up, która uszyła płaszcz według moich wytycznych. Jego debiut już niedługo!

No comments:

Post a Comment